Sıfır Çöp'e Başlangıç

Sıfır Çöp'e Başlangıç

Dünya hızla kirlenmeye devam ediyor. Petrokimya türevi olan plastikler bu kadar çevremizi sarmış olmasına, bize, sevdiklerimize ve Dünya'ya zarar vermesine rağmen tek kullanımlık ürünler kullanmaya devam ediyoruz.

Tek kullanımlık ürünlerden vazgeçememe nedenimiz elbette ki hızlı kent hayatı. Eve giderken aldıklarımızı koyduğumuz plastik poşet, sıcak havalarda aldığımız pet şişe içindeki su, park, bahçe ve sahillerde kullanıp attığımız plastik çatal-kaşıklar ve dahası.

Kullanıp atmaktan rahatsız olmadığımız tek kullanımlıklar bugün çok yakınımıza kadar gelmiş olan çöp adaları ve çöp dağlarının nedeni.

Peki bize, sevdiklerimize ve Dünya'ya zararları malumumuz tek kullanımlık plastikler yerine alternatifleri ne olabilir?

*

Pet şişe yerine çelik matara

Araştırmaya göre ülkemizde en çok kullanılan tek kullanımlık ürün pet şişe. Sıcak havalarda tüketmek zorunda kaldığımız pet şişe içindeki suyu en aza indirmeye ne dersiniz? Suyun kaynaktan alınıp şişelenmesinden bize ulaşana kadarki süreçte farklı sıcaklıklarda plastik şişe içinde beklemesi, şişenin görünmeyen mikroplastiklerinin suya geçmesine neden oluyor. Plastik yerine, cam veya paslanmaz çelik matara kullanmak bizim elimizde.

*

Plastik poşet yerine bez çanta

Ülkemizde ücretli hale getirilerek, kullanım sayısı azaltılmaya çalışılsa da, hala kullanılmaya devam ettiğimiz malumumuz. En az geri dönüşen plastiklerden olması itibariyle, parçalanarak gözle görülemeyecek hale gelse dahi mikroplastikleri Dünya'yı kirletmeye devam ediyor. Ömrü ancak 12 dakika olan plastik poşetler yerine pikniğe, sahile inerken neden yanımıza bez çanta almayalım ki? Mesela bu bento bag.

*

Alışveriş poşeti yerine alışveriş filesi

Plastik poşetler her ne kadar ücretli hale gelse de, alışveriş poşetleri büyük marketlerde dahi ücretsiz verilmeye devam ediliyor. İnce ve esnek yapısı nedeniyle geri dönüşüm oranı %1'in altında olan alışveriş poşetleri yerine alışveriş filesi kullanabilir, Dünya'yı kirletmenin önüne geçebiliriz.

*

Streç film yerine bal mumlu kumaş

Hem esnek ve ince yapısı nedeniyle geri dönüşmeyeni hem de içindeki gıdaya temas etmemesi gereken zehirli kimyasallar olan streç film neden hala bu kadar çok hayatımızda? Doğal ham maddeden, üsteki yerel çözümler varken? Streç filmler yerine havalı bal mumlu kumaşları tekrar tekrar kullanabiliriz.

*

Plastik bone yerine kumaş bone

Artan yemeğin bulunduğu kabın üstünü zehirli plastik boneler veya streç filmler yerine kumaş bonelerle kapatabilir, tozdan koruyabiliriz.

*

Plastik çatal-kaşık yerine katlanabilir çatal-kaşık

Tek kullanımlık plastikleri almak istemesek dahi, genellikle maruz kalıyoruz. Eve istediğimiz yemeğin yanında getirilen plastik kaşık-çatalı fark edersek, iade edebiliriz. Ya fark etmezsek? Önümüz yaz. Kendimizi plaja, sahile, parklara atacağız. En azından buralarda kendi katlanabilir çatal- kaşığımızı taşımamızı bizim için küçük Dünya için büyük bir adım olacak.

*

Plastik pipet yerine çelik pipet

Bizim için küçük, Dünya için büyük bir başka adımsa plastik pipetlere hayır demek. Sahillerde toplanılan çöpler arasında izmaritlerden sonra en çok karşımıza plastik pipetler çıkıyor. Çoğunlukla isteyip istemediğimizi dahi sormadan koyulan plastik pipetlere hayır demek, onun yerine lendi havalı çelik pipetimizi götürmek çöpsüz bir yaşam, çöpsüz bir sahil için önemli bir adım olacak.

*

Karton bardak yerine çelik bardak

İsmi karton olduğu için sadece kartondan üretildiği sanılan karton bardakların iç yüzeyinde sıvıyı taşırmaması için plastik bir film bulunuyor. Bu plastik film, karton bardakların geri dönüşmemesine neden olmakla birlikte, ince ve esnek yapısı özellikle sıcak içecekle temas ettiğinde mikroplastiklerin içeceğe geçmesine neden oluyor. Karton bardaklar yerine, baristaya kendi bardağımızı uzatabiliriz.

Sevgiyle,

Ekolojik Dönüşüm

Tüm yorumlar