No Poo Hareketi Nedir?

No Poo Hareketi Nedir?

No shampoo yani şampuansız temizlik anlamına gelen NoPoo, zehirli kimyasallarla dolu, saç derisinin dengesini bozan, türlü cilt hastalılarına neden olan endüstriyel şampuanlara karşı sadece suyla ya da en azından geleneksel yöntemlerle üretilen sabunlarla yapılan temizlik anlamına gelmektedir.

Plastik ambalajlarda market raflarında satılan endüstriyel şampuanlar içeriği itibariyle sayısız kimyasallar içerir. Bu kimyasalların büyük bir kısmı zehirli kimyasallardan oluşur. Her ne kadar paraben, sls, sles gibi zehirli kimyasallardan arınmış şampuanlar üretilse de, koruyucu, köpürtücü, kıvam verici olarak zehirli kimyasallar eklenmeye devam ediyor. Üstelik, temizlik esnasında hoş koku vermesi için sentetik esanslar eklenmekte.

Tüm bu kimyasallar saç derisinin sebumunu etkiler, saçın kendi yağını üretmesine izin vermez, saçın daha fazla yağlanmasına neden olur. Sonuç olarak, saç daha fazla yağlanır, aynı zamanda daha fazla kurur, yıpranır. Yağlanması, kuruması ve yıpranması başka endüstriyel sentetik ürünler kullanmamıza neden olur. Üstelik çöp dağları ve çöp adalarına neden olan plastikler, şampuanların plastik şişelerde satılmasıyla ile artar.

Ucuz ve kolay ulaşılır bir yöntem olan hayvan testleri, hayvanların üzerinde türlü işkenceler yapılır. Aksi belirtilmediği sürece tüm ürünler hayvan testleri yapar.

Bunun yerine geleneksel yöntemlerle yapılan çeşitli sabunla kullanabiliriz. Ham madde bakımından zengin bir coğrafyada yaşıyoruz. Zeytinyağı, keçi sütü, yeşil kil, lavanta ve dahası. Uzun, kısa, yağlı, kuru, hassas, ince telli, boyalı, boyasız her türlü saç için bir sabun mutlaka var. Kuruya yakın, kalın telli, uzun saçlarım için benim tercihim geleneksel yöntemlerle yapılan zeytinyağ sabunu.

Peki sizin?

NoPooculuk kazanacak.

Sevgiyle,

Ekolojik Dönüşüm

Tüm yorumlar