Ekolojik Tatil

Ekolojik Tatil

Ekolojik Tatil

Bayramın Ağustos ayının ortasındaki haftaya yayılmasını fırsat bilerek hepimiz tatil planı yaptık. Sıcacık kumlarda uzanıp serin sulara gireceğiz, yemyeşil yaylalarda soluklanacağız, bol oksijenli ormanlarda kamp yapacağız, ekolojik çiftliklerde hasata katılacağız. Uzun süredir hayalini kurduğumuz dinlenme, eğlenme ve öğrenme anlarına bir hafta kaldı.

Peki tatil bavulumuz hazır mı? Henüz hazır değilse, yardımcı olalım:

Güneş kremi

Sahilde, kampta, yaylada güneşin zararlı etkilerinden korunmak için en iyi çözüm öğle sıcaklarında dışarı çıkmamak, şapka, bandana, şemsiye ile korunmak, bol bol su içmek ve güneş kremi kullanmak. Güneş kremi kullanmak isterseniz, zehirli kimyasallardan uzak bir güneş kremi kullanmanızı öneririz.

Güneş sonrası kremi / yağı

Güneşe doğrudan maruz kalmasak bile, zararlı etkilerinden etkileniyoruz. Bu durumda en doğal güneş sonrası korunma için kantaron yağı ya da kantaron kremini öneriyoruz.

Sinek kovucu

Peki akşamları çıkan, bizi uyutmayan, keyfimizi kaçıran sinekler? Sinekler için en iyi yöntem, biberiye, fesleğen gibi keskin kokusu olan bitkiler. Eğer yanı başınızda biberiye, fesleğen yoksa, bu ürünlerden elde edilen bir sinek kovucu kullanabilirsiniz.

Krem Deodorant

Yaz aylarında daha fazla terliyoruz. Terleyelim; ama kokmayalım. Terlemeyi önlemeyen, kokuyu önleyen zehirsiz bir krem deodorant size yetecektir. 

Deniz / duş havlusu

Sahilde denizden çıktıktan sonra, hem de duş sonrası emiciliği yüksek, hafif, az yer kaplayan bir peştemal işinizi görecektir. 

Menstrüasyon dönemi

Uzun süredir beklediğiniz tatil, menstrüasyon döneminize denk geldiyse, tatilin keyfini bozmamak için bir adet kabı kullanabilirsiniz. Kullanımız kolay, sağlıklı ve çöpsüz bir adet kabı edinerek yıllarca kullanabilirsiniz.

Şampuan / sabun

Kaldığınız çadır ya da otel doğanın içindeyse kullandığınız şampuanın zararlı etkileri doğrudan doğayı etkileyecektir. Sabun kullanarak, şampuan ve endüstriyel sabun kullanarak hem kendinizi hem de doğayı vereceğiniz zarardan korunabilirsiniz. Otellerin atık sularının denizlere karıştığını da hatırlatalım. Sabununuzu kolayca taşımak için bir sabunluk ve bal mumlu kumaş kullanabilirsiniz.

Tek kullanımlık plastikler

Kampta, sahilde ya da yaylada tek kullanımlık ürünlerin zararı ortadayken neden kendi ürünlerinizi kullanmıyorsunuz? Kendi çatal, kaşık, matara, pipet gibi ürünlerinizi kullanarak geride çöpünüzü değil, kokunuzu bırakabilirsiniz. 

Cam, çelik ve bambu pipetler, fırçasıyla kolayca temizleniyor. Neden tatilde içeceğinizi havalı bir pipetle içmeyesiniz ki!

*

Bir daha gittiğimizde yine tertemiz bulabilmek için denizi, sahili, kamp alanlarını, yaylaları, ormanları tek kullanımlık plastiklerle ve zehirli kimyasallarla kirletmemek bizim elimizde.

İyi tatiller,
Sevgiyle,

Ekolojik Dönüşüm

Tüm yorumlar