Plastiksiz Temmuz

Plastiksiz Temmuz

Avusturalya'da 2011'de tek kullanımlık plastiklerden kurtulmak için başlatılan farkındalık kampanyası Plastic-free July adıyla artık tüm Dünyaya yayıldı. Ülkemizde de bilinçli tüketiciler Plastiksiz Temmuz adıyla her yıl Temmuz ayında bu farkındalık çalışmasına katkıda bulunuyor.

Ömrü epey kısa olan tek kullanımlık plastikler üretilmesinden tüketim sonrasına kadar kaynaklarımızın tükenmesine neden oluyor. Evimizin çöp kutusuna attığımız bir pet şişe ancak kilometrelerce gezdikten sonra geri dönüşüm tesisine gidiyor. Geri dönüşüm tesisinde ise yüksek miktarda enerji tüketerek daha az nitelikli bir ürüne dönüşüyor.

Biz de Ekolojik Dönüşüm ekibi olarak bu kampanyayı sonuna kadar destekliyoruz. Çöp üretmemenin tek kullanımlık plastiklerden kurtulmaktan başlanacağını biliyoruz. Bu noktada daha önce paylaştığımız Sıfır Çöp'e Başlangıç yazısını linkten bulabilirsiniz.

Şu zamana kadar bizden ürün alan dostlarımız bilirler ki, kargolarımızda plastik poşet kullanmıyoruz. Plastik kargo poşeti, plastik poşet, plastik patpat vs kullanmamanın bazı riskleri olduğunu biliyoruz ve bu riskleri alıyoruz. Ekolojik dönüşümü desteklerken, yeni bir plastik üretilmesine neden olmak istemiyoruz. Tıpkı plastik poşetler gibi, hiç işimize yaramayan karton kolilerin de üretilmesine neden olmak istemiyoruz. Artık işe yaramayan karton kolileri geri dönüşüme göndermek yerine, yeniden kullanarak sürecimize ekliyoruz. Bu sayede döviz nedeniyle yüksek fiyatlı kolilerin bedelini de ne size, ne kendimize yük yapıyoruz.

Her türlü plastiğin sağlıklı ve doğal bir alternatifini bulmak gerekse de, plastiksizliğin bir hedef olduğunu, plastikten ne kadar uzak kalırsak, o kadar iyi olacağını unutmamak gerekir.

Sevgiyle,

Ekolojik Dönüşüm

Tüm yorumlar