MİKRO YEŞİLLİK YETİŞTİRME SETi
 • Mikro yeşillik
 • Mikro yeşillik
 • Mikro yeşillik

MİKRO YEŞİLLİK YETİŞTİRME SETi

25,00 ₺
KDV Dahil - En fazla 4 iş gününde kargoda
Tohum
Adet

Mikro Yeşillik Yetiştirme Seti

Kadıköy'de Can Mikro Yeşillik tarafından tasarlanmıştır. 

Çocuklar için güzel bir hediye alternatifidir. Kent bahçeciliği başlangıcıdır. 

 

Mesafeli Satış Sözleşmesi

 

Ön Bilgilendirme Formu

Mikro Yeşillik Yetiştirme Seti

Kadıköy'de Can Mikro Yeşillik tarafından tasarlanmıştır. 

Çocuklar için güzel bir hediye alternatifidir. Kent bahçeciliği başlangıcıdır. 

Sıfır Atık projesini ve Plastiksiz Temmuz hareketini destekler. Çöp üretmez. Plastiksiz, Sıfır Çöp üründür.

Mikro filiz nedir?

Tohumların(sebze, tahıl, baklagil vb.) 2-3 gün nemli ve sıcak bir ortamda canlanarak ilk kök uzantılarını verdikleri filizlenme evresine mikro filiz denir.

Mikro yeşil nedir?

Tohum filizlendikten 10-15 gün sonra, kök, gövde ve ilk iki yapraklarını oluşturduğu evreye ise mikro yeşil denir. Mikro yeşiller, tohum içerisindeki besin, vitamin ve yetişkin sebzenin bütün özelliklerini konsantre olarak barındıran iki yapraklı minik sebzelerdir. Doğal tohumlarla, gübre, hormon, ilaç kullanılmadan, sadece temiz suda filizlendirmeyle yetişirler.

Mikro yeşil faydaları nelerdir?

Vitamin ve besin değerleri, yetişkin sebzelere göre ortalama 40 kat , bazı örneklerde ise 260 katına kadar daha fazladır. Yoğun antioksidan değerleriyle bağışıklık sistemini güçlendirirler. Kanser, kalp ve damar hastalıkları, kolestrol gibi sağlık problemlerinin çözümünde çok etkili oldukları bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Lezzet ve aromaları yetişkin hallerine oranla daha yoğundur ve çiğ olarak her türlü yemekle beraber tüketilir, kolay sindirilirler. Konsantre vitamin depoları olduklarından, bilim insanları tarafından geleceğin uzay beslenme diyetinin bir parçası olarak gösterilmektedirler.

Mikro yeşillikler nasıl tüketilir?

Çiğ olarak sandviçlere, salatalara, çorbalara, et yemeklerine, sebze sularına, tatlılara, soslara ve her türlü yemeğe eklenebilirler. Hem estetik olarak, hem aroma olarak, hem de besin değerlerini arttırmak için kullanılabilirler.

Mikro yeşillikler nasıl yetiştirilir?

 1. Bir adet bal mumlu kumaş kase için, bir adet paket bitkisel toz karışım, bir paket tohum ve 1 su bardağı su kullanınız.
 2. Öncelikle bir porsiyon için, bir su bardağı(yaklaşık 200 ml) suyu, içerisine 1 paket bitkisel toz karışımı ekleyerek karıştırın ve kaynatın.
 3. Kaynadıktan sonra altını kapatıp ılımasını bekleyin. Sıcak olursa bal mumunu eritir ve kabımız suyu sızdırır. Serçe parmağınız yanmayacak kadar bekleyin, tamamen soğumasını beklerseniz karışım katılaşıp jele dönüşecektir ancak problem değil, jeli kaşıkla yine mumlu kumaşa koyup kullanabilirsiniz.
 4. Sıvı karışımımız ılıdığında, mumlu kumaşın içine döküp tamamen soğuyarak jele dönüşmesini bekliyoruz. Mumlu kumaşın her zaman esneyip açılma ya da sızdırma riski olabilir, hazırlıklı olun.
 5. Jelimiz soğuyup katılaştığında, bir adet paket tohumu yüzeye eşit ve tek sıra dağılacak şekilde serpiyoruz. Toplu dökülen tohumlar olursa  temiz bir malzemeyle dağıtıyoruz. Jelli setlerde nemlendirme ve sulama yapmıyoruz. 
 6. Kasemizi ışık almayacak, tamamen karanlık ve 23-24 derece sıcaklıkta olan bir yere koyuyoruz ya da üzerini ışık almayacak şekilde örtüyoruz
 7. 3-4 gün boyunca karanlıkta bekletiyoruz(değişebilir). Her gün açıp kontrol ederek aşamaları seyrediyoruz ve bunu yaparken de tohumların hava almasını sağlamış oluyoruz. Eğer hava akımı olan bir karanlık ortam yaratırsanız çok daha verimli olacaktır.
 8. Işığa çıkma zamanını anlamak için, tohumların çimlenme durumunu kontrol ediyoruz. Gövdeler uzamaya başladığında ve yapraklar belirginleşmeye başladığında filizlerimizi ışığa çıkarabiliriz
 9. Bol ışık alan bir pencere önü veya güçlü beyaz ışık veren her hangi bir lambanın altı uygun olacaktır. Ortamın 23-24 derecenin altına düşmemesine, düzenli havalandırılmasına ve en az 12-13 saat ışık almalarına dikkat ediyoruz. 16-18 saat ışık verme şansınız varsa çok daha iyi olacaktır.
 10. Filizler yapraklarını iyice açana kadar bekliyoruz. Bu süre türlere ve ortam şartlarına göre değişmekle birlikte genelde ortalama 10 - 12 günde filizlerimiz yenmeye hazır olacaktır.
 11. Bu süre boyunca filizleri sulamamıza gerek yok(kenevir lifli setleri her gün, su liflerin üzerine çıkmayacak kadar suluyoruz). Bazı filizler daha hızlı su tüketirler, bazen de ortam yeterince nemli değilse jel suyunu çabuk kaybeder. Köklerdeki jeli kontrol ederek durumuna göre her gün dipten yarım çay bardağı civarı su vererek büyütmeye devam ediyoruz. Fazla su verirseniz ve su seviyesi bitki gövdesine gelirse çürümesine sebep olacaktır
 12. Bezelye, mısır, çekirdek, nohut, mercimek, buğday, fasulye gibi büyük tohumları önce 12-24 saat suda bekletip su çektiriyoruz ve sonrasında 1-2 gün de sürekli nemli ve karanlıkta kalmalarını sağlayarak canlandırıyoruz(mikro filiz evresi). Patladıktan sonra jelimizin ya da liflerin üzerine tek sıra halinde dağıtıp yine karanlıkta boylanmalarını bekliyoruz ve sonra ışığa alıyoruz. Bu filizleri bir  kere kesip hasat ettikten sonra biraz daha büyütebilirsiniz, ancak her seferinde besin değerleri düşecektir

Paket içinde ne var?

Paket içinde bir adet bal mumlu kumaş, tohum ve bitkisel toz karşımı bulunmaktadır.

Ömrünü tamamladıktan sonra ne yapabilirsiniz?

Mikro yeşillikleri tükettikten sonra, yosun özlerinden elde edilen yenilebilir jeli de tüketebilirsiniz. Geriye kalan bal mumlu kumaşı ürün paketlemede, sarmada, kaplamada kullanabilirsiniz. Bal mumlu kumaş tekrar tekrar kullanıma uygundur. 

Paketleme nasıl olacak?

Plastiksiz paketleme ile gönderilecek. Paketlemede sadece pamuklu kumaş, kağıt gibi kompost edilebilir ve sağlıklı paketleme materyallerini kullanıyoruz. Bu ürünü alarak doğayı korumak istediğinizi biliyoruz, biz de sizin gibi doğayı korumak için çaba gösteriyoruz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol

Siz ne düşünüyorsunuz?

aynı kategoride bulunan diğer 16 ürün: